Za to, že ve výzkumu a na vysokých školách působí málo žen, může řada faktorů, včetně mnohdy přetrvávajících stereotypů a pomyslného dělení oborů na „mužské“ a „ženské“.
A právě bořit tyto předsudky a inspirovat středoškolačky ke studiu přírodovědných a technických oborů je hlavním cílem akce Staň se na den vědkyní pořádané Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT a Fakultou elektrotechnickou ČVUT. Akce proběhne v pátek 9. února 2024.
Česká republika dlouhodobě patří mezi země Evropské unie s nejnižším podílem žen ve vědě. Podle informací z aktuální ročenky Českého statistického úřadu pracovalo v roce 2021 v oblasti vědy a techniky 115 100 mužů, ale jen 43 300 žen.
Nepoměr je výrazně vidět i v technických oborech, kde studovalo ve stejném roce 10 526 žen, zatímco studentů bylo 26 467. Celkově pak počet studujících v technických oborech klesá. Například v přírodovědných oborech převažoval počet studentek nad studenty. Zatímco dívek bylo 13 200, chlapců 10 300. Ve výsledném zastoupení žen ve vědě se to však projevuje dosud jen mírně.
V pátek 9. února dopoledne budou na programu zajímavé přednášky vědkyň a studentek FJFI i FEL – a to z oblastí částicové fyziky, matematiky a technologií. Přes poledne se uskuteční panelová diskuze s vědkyněmi z obou fakult, odpoledne pak středoškolačky absolvují vybraný workshop na FEL nebo FJFI. V nabídce jsou mimo jiné cvičení zaměřená na lasery, programování, robotiku, částicovou fyziku nebo matematiku.
Podrobný program najdete zde.
ČVUT a NejBusiness.cz
Foto: ČVUT
5. února 2024