Plzeň spustila kampaň Respektuj 18!

Plzeň spustila kampaň Respektuj 18!

Informační kampaň s názvem Respektuj 18!, která pravidelně upozorňuje na společností vysoce tolerované pití alkoholu u dětí a mladistvých, spustilo na sociálních sítích počátkem listopadu město Plzeň. Respektuj 18! již jedenáctým rokem připomíná, že je potřeba o tématu veřejně mluvit a netolerovat prodej a pití alkoholu nezletilým.
Projekt vyvrcholí 4. prosince takzvaným Dnem Respektuj 18!, kdy na náměstí Republiky u speciálního stánku může veřejnost diskutovat s odborníky, probrat konkrétní problémy, zapojit se do soutěží nebo získat od speciálního Mikuláše červené „respektující“ ponožky. 

„Dobře víme, co alkohol dělá s dospělými, natož s mladistvými nebo dokonce dětmi. Já sám jsem abstinent a v tomto duchu se snažím vychovávat i svou rodinu. Jsem rád, že projekt Respektuj 18 existuje, protože je společenskou povinností nás všech usilovat o to, aby naše děti alkohol nekonzumovaly. Jsem rád, že to v Plzni děláme,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Alkohol je v České republice legální psychoaktivní látkou, jejíž užívání může mít pro mladý organismus vážné následky. Kromě ztráty kontroly, zvýšené tendence riskovat a poškození centrálního nervového systému hrozí riziko rozvoje syndromu závislosti a nebezpečí vážných onemocnění nebo otrava alkoholem s fatálními důsledky.
„Děti často nevnímají alkohol jako rizikovou psychoaktivní látku, nýbrž pouze jako nástroj zábavy. Projekt tak apeluje na rodiče, aby své děti naučili zacházet s alkoholem tak, aby neohrožovaly sebe ani ostatní,“ dodal Jiří Winkelhöfer, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Osvěta k problematice alkoholu

Kampaní Respektuj 18! se město Plzeň úspěšně podílí na osvětě k problematice pití alkoholu u dětí a mládeže od roku 2013. Podporuje jej také řada subjektů z neziskového sektoru, měst a krajů. Ze známých osobností mu v minulosti propůjčili svou tvář například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, herci Martin Stránský a Tereza Bebarová, kuchař Filip Sailer, lyžař Ondřej Bank nebo hokejista Martin Straka. Projekt vznikl ve spolupráci města Plzně, Centra protidrogové prevence a terapie a Plzeňského Prazdroje.

Akce vrcholí 4. prosince Dnem Respektuj 18!, předtím se ale uskuteční další doprovodné stěžejní akce, a to Mikuláš R! 18 v ulicích města, 2. prosince bude v prostoru U Branky stánek kampaně, 3. prosince se pak koná volné bruslení s hercem Martinem Stránským.
Podrobné informace k akci jsou na webu www.respektuj18.cz.

Zdroj informací

Město Plzeň a Mládež.cz
Foto: Dario Fernandez Ruz, Pexels.com

Datum

14. listopadu 2023

Page generated in 1.2441 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál