Liberecký VÚTS slaví 70 let

Liberecký VÚTS slaví 70 let

Liberecký VÚTS letos slaví 70. výročí od svého založení. Na kontě má stovky unikátních technologických řešení pro firmy z celého světa. Vyvíjí technologie a výrobní stroje například pro automobilový, textilní, letecký či sklářský průmysl. S výsledky jejich práce se setkává i široká veřejnost. Například ve sportu – nafukovací paddleboardy drží svůj tvar díky speciálním 3D distančním tkaninám, u závodních lyží LUSTi se zase ve VÚTS postarali o to, aby zůstaly extrémně lehké, přesto však velmi pevné. VÚTS je ryze česká akciová společnost zaměřená na výzkum a vývoj. Za dobu své existence získal přes 800 patentů a v současné době zaměstnává přes 190 lidí.

Mezi hlavní tuzemské zákazníky z automobilového průmyslu patří například Škoda Auto, TPCA, Continental, TI Automotive, Denso, Modelárna LIAZ, Magna nebo Knorr-Bremse, pro něž VÚTS vyvíjí montážní a zkušební stanice či plně automatizované linky. „Například pro Knorr-Bremse jsme realizovali kompletní linku pro výrobu filtračních patron do brzdových systémů,“ říká Jiří Václavík, vedoucí obchodního oddělení.

S VÚTS spolupracují i čeští výrobci z dalších odvětví, např. Preciosa nebo LASVIT. Světový ohlas vzbudila obdivuhodná instalace v nemocnici Abú Dhabí v Saudské Arábii. Jedná se o obrovské, 16 metrů dlouhé skleněné kyvadlo, které visí nad písečným kruhem o ploše 50 m2. „VÚTS nám dodal servomotory a naprogramoval a vymyslel celou technologii pohybu kyvadla. Kreslí do písku obrazce, které si návštěvníci nebo pacienti nemocnice zvolí, buď z přednastavených kompozic, nebo je sami nakreslí do iPadu,“ popisuje spolupráci majitel firmy LASVIT Leon Jakimič.

Návrat k textilním kořenům

V poslední době roste také poptávka po textilních technologiích. Ty dodává VÚTS i společnosti SAINT-GOBAIN ADFORS CZ, která zpracovává skelná vlákna pro stavební aplikace a v loňském roce byla zároveň nejvýznamnějším tuzemským zákazníkem VÚTS. „Našimi pneumatickými tkacími stroji jsme během dlouholeté spolupráce vybavili celou jejich tkalcovnu v Litomyšli. Celkem jde o více než 150 kusů. Letos jim budeme dodávat dalších deset. Jedná se již o tryskové tkací stroje nové generace s naším řídicím systémem, tzv. CAM EL Adaptive, jehož produktivita je o 20 % vyšší než u původních,“ vysvětluje Jiří Václavík.

Zvyšující se poptávku po zařízeních textilních technologií pozorují ve VÚTS již delší dobu. „Rozvoj této oblasti nás samozřejmě nesmírně těší, protože tak můžeme významně navázat na naše historické znalosti a know-how. V současné době pracujeme zejména na projektech a zakázkách na zpracování skelných či uhlíkových vláken. Realizujeme též dodávky strojních zařízení na výrobu nanovlákenných struktur. Zde je největší zájem o využití nanovláken do ochranných roušek. O dodávce plně automatizovaného stroje na výrobu ochranných ústenek s nanovrstvou jednáme například s renomovanou společností NANOSPACE. Vyvíjíme také menší stroje, jež budou sloužit k výrobě roušek přímo ve firmách, které tak nebudou muset být závislé na dodávkách od externích dodavatelů ochranných prostředků pro zaměstnance,“ popisuje Jiří Václavík.

Německo, Francie, Švýcarsko, Tchaj-wan i Čína

Desítky projektů ročně realizuje VÚTS také pro své zahraniční klienty. Kompletní sestavy laserových obráběcích center dodal například do německého Chemnitz a společnosti SITEC Industrietechnologie. Spolupracuje také se švýcarskými firmami, jako je výrobce tvářecích strojů HATEBUR či švýcarský státní metrologický ústav Federal Institute of Metrology METAS v Bernu, pro který vyvinul kompletní testovací linku na zkoušení pohybových čidel.

„Tchaj-wanským zákazníkům společnosti TTRI Taipei a společnosti Shape It jsme již dodali první stroje DIFA (DIstance FAbrics) určené pro tkaní prostorových 3D tkanin. Předpokládáme, že zájem o tyto technologie do budoucna poroste. Velký potenciál má například rozjíždějící se spolupráce s francouzským výrobcem a prodejcem sportovních potřeb DECATHLON, pro nějž nyní tkáme první vzorky distančních tkanin s proměnlivou distancí, které hodlá využit při výrobě nových typů kajaků,“ říká Jiří Václavík.

Největším zahraničním zákazníkem VÚTS je pak v současné době společnost Wuzhong z čínského Wuhanu, které liberecká firma dodává plně automatické systémy výměny nástrojů k jejich obráběcím centrům.

Výzkum a vývoj v době pandemie

Ani oblast výzkumu a vývoje nebyla v loňském a letošním roce ušetřena následků pandemie koronaviru. Omezení se dotkla nejen organizace práce přímo ve VÚTS, ale poklesly i zakázky. Pokles se ale neprojevil stejnou měrou ve všech segmentech, největší byl v oblasti automatizace a výrobních prostředků pro automotive. „Díky diverzitě našich aktivit se nám však dařilo na tyto výkyvy reagovat a hledat jiné perspektivní obory. Boom zaznamenaly zejména nanotechnologie, respektive využití nanovlákenných membrán pro výrobu ochranných roušek. Spolupodíleli jsme se také na vývoji zařízení pro lisování respirátorů z nanomateriálů. Oblasti nanomateriálů, zejména ve spolupráci se členy clusteru Nanoprogress, se chceme věnovat i do budoucna,“ popisuje pandemické dopady šéf obchodního oddělení Jiří Václavík s tím, že v současné době je již znát pozvolný nárůst poptávky nových zakázek.

Finance

Obrat VÚTS činil v loňském roce 280 milionů korun, letošní predikce jsou i přes propad v prvním půlroce optimistické a počítáme s obratem cca 300 milionů Kč. VÚTS je výzkumnou organizací a její financování tvoří jak soukromé tak grantové prostředky. Poměr financování je vyvážený, část příjmů tvoří prostředky ze soukromé sféry, tedy z realizovaných projektů a zakázek pro průmyslové partnery a zákazníky. Část výzkumně vývojových aktivit je realizována v národních a mezinárodních grantových projektech, kde VÚTS spolupracuje s dalšími výzkumnými organizacemi a průmyslovými podniky. V letošním roce zde běží téměř dvacet grantových projektů.

Zdroj informací

VÚTS, a.s., NejBusiness.cz a eČechy.cz

Datum

11. září 2021

Fotogalerie

Page generated in 1.081 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál